Ta strona używa plików cookie!
close

Bezpieczne zakupy przed świętami

Data dodania: 19 grudnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Okres przedświąteczny to między innymi czas zakupów, poszukiwania prezentów dla naszych najbliższych, zarówno w sklepach stacjonarnych na terenie miasta jak i na portalach internetowych.

Ten olbrzymi ruch związany z zakupami zauważalny jest w dużych sklepach lub galeriach handlowych. Zwiększony napływ klientów do centrów, zakupy w gorączkowej atmosferze, nieraz przy udziale wszystkich członków rodziny w tym również małych dzieci, promocje, kuszące propozycje, działania marketingowe ukierunkowane na psychologię kupujących, - wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami często zapominamy o najprostszych zasadach bezpieczeństwa.

Policja dolnośląska jak co roku specjalnie się przygotowuje do tego okresu. Tradycją stały się już spotkania organizowane z przedstawicielami dużych centrów handlowych, podczas których dokonuje się analizy dotychczas podejmowanych działań, szuka się nowych rozwiązań, podejmuje się wspólne rozwiązania. Działania te to m. in. wywieszanie plansz ostrzegawczych, kolportaż ulotek, przekazywanie komunikatów słownych. Przekazywane w ten sposób treści zawierają ostrzeżenia, przypomnienia o prawidłowym zabezpieczeniu na parkingu swego mienia, pilnowaniu torebek, portfeli itp. W rejon obiektów handlowych kierowani są funkcjonariusze adekwatnie do realnego zagrożenia. Są to zarówno patrole mundurowe oraz po cywilnemu. Ich zadaniem jest czuwać nad bezpieczeństwem kupujących i nad ich mieniem.

Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie powinniśmy brać ze sobą wszystkich naszych oszczędności. Zabierzmy ze sobą tylko tyle pieniędzy, ile jest nam potrzebne lub takie karty płatnicze, które są nam niezbędne do zrobienia zakupów. Nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu, aby były przez nas widoczne. Najczęściej wchodząc do sklepu, swoje kurtki, torby wkładamy do koszy na zakupy, a później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach, całkowicie zapominamy o pozostawionych rzeczach. Wtedy wystarczy dosłownie chwila, aby osoba obserwująca nas, wyjęła portfel lub inne dokumenty pozostawione w koszyku.

Pamiętajmy, że jeśli padniemy ofiarą złodzieja, należy jak najszybciej zgłosić sprawę na policję oraz powiadomić bank w przypadku kradzieży karty płatniczej, aby nasze środki pieniężne zebrane na koncie nie zniknęły.

Również robiąc zakupy poprzez internet pamiętajmy, że i tam mogą znaleźć się osoby nieuczciwe. To, że inni zostali oszukani nie oznacza, że Tobie się to nie przytrafi. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Dlatego:

 • Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez internet.
 • Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu, musi być takie samo w rzeczywistości lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na podróbki!
 • Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś „negatywy").
 • Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność.
 • Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
 • Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości, nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
 • Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
 • Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.
 • Czytaj opinie o sklepach internetowych, jak masz wątpliwość, zawsze możesz poradzić się innych zadając pytanie na grupach dyskusyjnych

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:

 • Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.
 • Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.
 • Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki policji.

Zgłaszając się na policję trzeba będzie podać:

 • Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,
 • Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy,
 • Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,
 • Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem,
 • Korespondencję między kupującym a sprzedającym.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu