Ta strona używa plików cookie!
close

Bezpieczne ferie 2018 - policyjne patrole narciarskie na stokach w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”

Data dodania: 17 stycznia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

Rozpoczęły się ferie zimowe, w związku z tym na stokach w kotlinie jeleniogórskiej pojawiły się policyjne patrole narciarskie. Wśród funkcjonariuszy jeżdżących na nartach, są również policjanci posiadający uprawnienia instruktora. Podczas różnego rodzaju imprez na stokach bezpłatnie udzielają oni najmłodszym lekcji jazdy na nartach. Policyjne patrole narciarskie czuwają nad bezpieczeństwem wielbicieli zimowego szaleństwa na stokach już od kilku lat. 14 stycznia br. policyjny patrol narciarski czuwał nad bezpieczeństwem na stoku SKI Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie, a w górach strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

W policyjnych patrolach narciarskich w tym sezonie uczestniczy 16 funkcjonariuszy, których będzie można zobaczyć na stokach w Karpaczu, w Szklarskiej Porębie i na „Łysej Górze” w Dziwiszowie. Wspólnie z policjantami nad bezpieczeństwem turystów na szlakach czuwają również strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz zapobieganie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków na stokach narciarskich.

Przypominamy również, że dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci.

Podczas ferii zimowych policyjne patrole narciarskie zobaczymy również na innych stokach kotliny jeleniogórskiej. W niedzielę, 14 stycznia br. w godzinach od 9.00 do 14.00 jeleniogórscy policjanci pełnili służbę na stoku Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie. Tego dnia również nad bezpieczeństwem turystów czuwali strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego, którzy na skuterze patrolowali szlaki turystyczne.

Policjanci zwracali baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiali bez opieki, legitymowali osoby podejrzanie zachowujące. Funkcjonariusze dbali również o to, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. Ci, którzy nie stosowali się do tych zakazów zostali ukarani mandatami.

Działania policjanci realizują wspólnie z innymi służbami, które czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy m.in. pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej  pomocy. Co roku funkcjonariusze pełniący służbę w patrolach narciarskich uczestniczą w kursach udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność, ponieważ często oni, jako pierwsi muszą zareagować na niebezpieczeństwo.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Źródło: KMP w Jeleniej Górze

podinsp. Edyta Bagrowska

tel. 604-580-490

 

 

Galeria