Ta strona używa plików cookie!
close

Bezpieczeństwo złotoryjskich seniorów - spotkanie w ramach wojewódzkiego programu profilaktycznego „Wzorowy Senior”

Data dodania: 27 marca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Złotoryja

Przestępcy wykorzystując łatwowierność i uczciwość ludzką w bezduszny i okrutny sposób odbierają to, nad czym tak ciężko przez całe życie pracowali seniorzy. Dlatego też złotoryjska policjantka realizując założenia wojewódzkiego programu profilaktycznego pn. „Wzorowy Senior” zorganizowała spotkanie z seniorami, w którym uczestniczyli także przedstawiciele sektora bankowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Powiatowy Rzecznik Konsumenta. Głównym celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie osób starszych i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń jakie mogą ich spotkać w życiu codziennym.

Pomimo prowadzonych przez policjantów działań, cały czas dochodzi do różnego rodzaju przestępstw na szkodę osób starszych. Policjanci wciąż otrzymują zgłoszenia od seniorów okradzionych przez domokrążców podających się za urzędników czy też oszustów działających metodą „na wnuczka”, którzy w bezwzględny sposób pozbawiają seniorów oszczędności.

Widząc potrzebę stałej edukacji zarówno seniorów jak i ich opiekunów, złotoryjska policjantka zorganizowała spotkanie w lokalnym Klubie Seniora. Miało ono na celu zwiększenie świadomości tej grupy społecznej w zakresie zagrożeń jakie mogą ich spotkać w życiu codziennym. Do udziału zaprosiła przedstawicieli różnych instytucji oraz organizacji m.in. dyrektora lokalnego oddziału jednego z banków, kierownika Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Złotoryi oraz Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Najważniejszym założeniem spotkania było poinformowanie seniorów o metodach i sposobach, którymi posługują się oszuści, aby wyłudzić od nich oszczędności. Aby seniorzy wiedzieli jak ustrzec się przed różnego rodzaju zagrożeniami, funkcjonariuszka mówiła m.in. o aktualnie wykorzystywanych przez oszustów legendach, o historiach, pod pretekstem których pukają do drzwi, przestrzegała przed osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny podają się za pracowników instytucji lub funkcjonariuszy Policji. Omówiła z seniorami przypadki, z którymi spotkali się w ostatnim czasie a następnie udzieliła rad i wskazówek mających na celu kształtowanie i utrwalanie u seniorów prawidłowych postaw społecznych ze szczególnym naciskiem na asertywność, ograniczone zaufanie do osób nieznajomych i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.

Przedstawiciele zaproszonych instytucji omawiali zagadnienia problematyczne dotyczące tej grupy społecznej oraz w formie tzw. dobrych praktyk przedstawiali informacje prewencyjne.

Na zakończenie spotkania seniorzy obejrzeli film edukacyjny, a każdy z uczestników otrzymał opaskę odblaskową oraz magnes przypominający o omawianych podczas spotkania zagrożeniach.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Złotoryi
st. sierż. Dominika Kwakszys
tel. 603-765-923

 

Galeria