Ta strona używa plików cookie!
close

Bezpieczeństwo seniorów - debata społeczna

Data dodania: 15 grudnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Świdnica

W siedzibie Urzędu Miasta w Strzegomiu, odbyła się zorganizowana przez policjantów tamtejszego komisariatu debata społeczna, poświęcona tematyce bezpieczeństwa osób starszych. W debacie pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ" oprócz funkcjonariuszy udział wzięli także samorządowcy oraz oczywiście najważniejsi uczestnicy i jednocześnie adresaci spotkania, czyli mieszkańcy miasta Strzegom i gminy Strzegom.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Strzegomiu zorganizowali debatę dla seniorów, poświęconą ich bezpieczeństwu pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ", na którą seniorzy licznie przybyli.

Spotkanie dotyczyło diagnozowania i określenia potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa osób w wieku senioralnym, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Debatę rozpoczął Komendant Komisariatu Policji w Strzegomiu podinsp. Piotr Galicki, który omówił najważniejsze cele spotkania z seniorami oraz plan debaty społecznej. Po przywitaniu zaproszonych gości oraz przedstawieniu gospodarzy debaty, w formie prezentacji multimedialnej zostały omówione zagadnienia dotyczące zagrożeń przestępstwami na szkodę osób starszych m.in. oszustwa metodą "na wnuczka, policjanta, urzędnika" itp.

Oczywiście nie zabrakło również zagadnień związanych ze służbą dzielnicowego, przy tej okazji przedstawiono podstawowe obowiązki służby dzielnicowego, omówiono zadania zawarte w programie „Dzielnicowy bliżej nas”. Funkcjonariusze przybliżyli seniorom funkcjonowanie mobilnej aplikacji „Moja komenda”, a także "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa". Z seniorami omówiono również ich bezpieczeństwo jako uczestników ruchu drogowego.

Najważniejszym punktem spotkania była jednak dyskusja związana z wnioskami, uwagami seniorów i propozycjami dotyczącymi poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w konkretnych obszarach. Uczestnicy debaty poruszali głównie sprawy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przedstawiciele policji oraz samorządu odpowiadali na powyższe pytania i ustosunkowywali się do poruszanych kwestii. Zadeklarowano również wolę kontynuowania idei tego typu debat, mających podnieść poczucie bezpieczeństwa osób w wieku senioralnym oraz zwiększyć wpływ seniorów na istotne dla nich kwestie.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Świdnicy
st.sierż. Magdalena Ząbek
tel. 607 – 317 – 642

 

Galeria