Ta strona używa plików cookie!
close

Bezpieczeństwo na drodze w Sylwestra i Nowy Rok

Data dodania: 31 grudnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Podobnie jak w Święta Bożego Narodzenia, ponownie wyruszyliśmy na drogi. Tym razem jednak naszym celem będą imprezy sylwestrowo – noworoczne. By bezpiecznie dotrzeć do celu, a potem wrócić do swoich domów, czuwać będą dolnośląscy policjanci. Funkcjonariusze apelują o spokojną, rozsądną jazdę, a przede wszystkim o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po alkoholu.

Zabawy i spotkania Sylwestrowe będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu powinniśmy pamiętać, że wówczas bezwzględnie należy zrezygnować z prowadzenia pojazdu, albowiem nasz organizm alkoholu szybko się nie pozbędzie. Dlatego odpowiednio zaplanujmy naszą zabawę.

Zapewnijmy sobie transport z innym kierowcą lub odpowiedni czas po zabawie na odpoczynek i wytrzeźwienie. Bawiąc się zwróćmy również uwagę na to, czy ktoś inny, spożywając alkohol, nie planuje w tym lub następnym dniu jazdy samochodem.

Nietrzeźwy kierujący, to ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, ale i dla siebie samego i przewożonych przez niego pasażerów. To przestępstwo zagrożone zakazem prowadzenia pojazdów, wysoką karą finansową i pozbawieniem wolności do lat 2. 

Pamiętaj !

  • Nigdy nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będziesz chciał napić się alkoholu.
  • Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości.
  • Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do obowiązkowego picia toastów.
  • Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, żeby nie prowadził pojazdu.
  • Będąc pieszym stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Zanim wyjdziesz z domu przymocuj do ubrania element odblaskowy.

Na drodze przestrzegaj przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznej jazdy. Niestety alkohol, brawura połączona z nadmierną prędkością, niedostosowanie jej do warunków na drodze, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy też niewłaściwie wykonywane manewry, szczególnie wyprzedzania, to wciąż główne przyczyny wypadków, także tych tragicznych w skutkach. Pamiętajmy też, że o tej porze roku zmienne warunki atmosferyczne mogą zaskoczyć w każdej chwili.

Wszystkim życzymy udanego, ale przede wszystkim BEZPIECZNEGO Sylwestra.

asp. szt. Paweł Petrykowski

(źródło KWP W-w, KGP)