Ta strona używa plików cookie!
close

Bez prawa jazdy przewoził młodzież autobusem

Data dodania: 7 grudnia 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Lubin

Policjanci z lubińskiej drogówki prowadzili działania w ramach akcji „TWOJE ŚWIATŁA - TWOJE BEZPIECZEŃSTWO” i zatrzymali do kontroli autobus, w którym niesprawne było światło pozycyjne. Podczas kontroli okazało się, że kierowca przewoził młodzież nie mając prawa jazdy, badań oraz szkolenia. Funkcjonariusze ujawnili również, że mężczyzna nie rejestrował swojego czasu pracy, a samochód nie był właściwie oznakowany. Za prowadzenie pojazdu pomimo cofniętych decyzją starosty uprawnień grozić mu może teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie prowadzili działania w ramach akcji „TWOJE ŚWIATŁA - TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”. Na jednej z dróg wylotowych z miasta zauważyli autobus, w którym niesprawne było światło pozycyjne. Zatrzymali, więc kierującego do kontroli. W pojeździe przewożona była młodzież szkolna, a spalona żarówka to tylko jak się okazało drobna usterka pojazdu w porównaniu z faktem, że kierowca jechał nie mając prawa jazdy. Funkcjonariusze ujawnili również, że mężczyzna nie rejestrował swojego czasu pracy, nie posiadał badań ani stosownych szkoleń, a pojazd nie był właściwie oznakowany.

W trakcie szczegółowego sprawdzenia potwierdzono, że w 2013 roku decyzją starosty zostały mu cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Okazało się też, że właścicielka firmy przewozowej, do której należał autobus o wszystkim wiedziała i mając taką wiedzę mimo wszystko wysłała kierowcę bez prawa jazdy, by przewoził młodzież.

Podsumowując wszystkie przewinienia kierowcy oraz właścicielki firmy przewozowej policjanci ukarali ich grzywnami na łączną kwotę ponad 5 tysięcy złotych. Ponadto 54-letniemu mieszkańcowi powiatu lubińskiego zgodnie a art. 180a kodeksu karnego za kierowanie autobusem pomimo cofniętych decyzją starosty uprawnień grozić może kara do 2 lat pozbawienia wolności.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Jan Pociecha
tel. 601-974-322

 

 

Galeria