Ta strona używa plików cookie!
close

Będą bezpiecznie jeździć rowerem, zdali bowiem egzamin na kartę rowerową

Data dodania: 9 czerwca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Środa Śląska

O tym, jak ważna jest znajomość przepisów, znaków drogowych oraz pewność jazdy na rowerze, przekonali się kandydaci na posiadaczy karty rowerowej. Policjanci wspólnie z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej przeprowadzili egzamin dla uczniów. Dzieci, po pomyślnie zaliczonym egzaminie teoretycznym, musiały wykazać się też umiejętnościami praktycznymi. Do egzaminu przystąpiło 52 uczniów.

W rolę egzaminatorów wcielili się funkcjonariusze z Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej. Jazda na rowerze, choć z pozoru prosta, może nieść ze sobą poważne zagrożenie w postaci zdarzenia drogowego. Niebezpieczeństwo to wzrasta w sytuacji, kiedy rowerzysta, w szczególności młody, nie zna przepisów, a także, kiedy jego umiejętności praktyczne jako uczestnika ruchu są niewielkie.
 
Dlatego też średzcy policjanci uczestniczą w działaniach, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Również w trosce o ich bezpieczeństwo zachęcają małych rowerzystów do korzystania z kasków rowerowych. Egzaminy na kartę rowerową doskonale wpisują się w realizowane przez funkcjonariuszy działania profilaktyczne pn.: "Kręci mnie bezpieczeństwo".
 
Wcześniej uczniowie pozytywnie przeszli część teoretyczną egzaminu. Tym razem musieli zmierzyć się z praktycznymi umiejętnościami jazdy na rowerze. Policjanci sprawdzali jednocześnie ich znajomość przepisów ruchu drogowego oraz obowiązujących znaków. Funkcjonariusze zwracali również uwagę na pewność jazdy na rowerze oraz umiejętność sygnalizowania zmiany kierunku jazdy.
 
Egzamin na kartę rowerową zdali pozytywnie wszyscy uczniowie, choć niektórzy z uwagi na zdenerwowanie, popełniali błędy i pod czujnym okiem policjantów oraz przy ich wsparciu i dopingu kolegów powtarzali przejazd rowerem.
 
Wszystkim przyszłym rowerzystom gratulujemy i życzymy podczas zbliżających się wakacji wielu ciekawych, ale przede wszystkim bezpiecznych wycieczek rowerowych.
 
asp. szt. Paweł Petrykowski
 
(źródło – KPP Środa Śląska)
Oficer Prasowy
st. asp. Marta Stefanowska
tel. 693-726-093

 

Galeria