Ta strona używa plików cookie!
close

1400 dzieci na policyjnym Pikniku Bezpieczeństwa we Wrocławiu

Data dodania: 9 lutego 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Jak poprawnie wykonać masaż serca? Jak udrożnić drogi oddechowe? Dlaczego nie wolno wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne i jak ratować BEPIECZNIE dla ratującego? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli przedstawiciele służb podczas II Pikniku Bezpieczeństwa w Parku Południowym w stolicy Dolnego Śląska. Organizatorem przedsięwzięcia byli wrocławscy policjanci, na co dzień zajmujący się profilaktyką społeczną. Okres zimowych ferii to doskonały czas, aby zaprosić dzieci na piknik i uczyć ich bezpieczeństwa. Na to nigdy nie jest za wcześnie, dlatego już kilkuletnie maluchy uczyły się jak bezpiecznie pomagać. Czasem można mieć tylko 110 centymetrów wzrostu i uratować komuś życie.

Ratownik wodny zgodził się wskoczyć do lodowatej wody w Parku Południowym. Wszystko po to, aby uczestniczące w policyjnym pikniku dzieci zapamiętały raz na zawsze radę ratowników. Była ona powtarzana wielokrotnie: nie wchodzimy na zamarznięte zbiorniki wodne! Lód może się w każdej chwili załamać. Prądy wodne sprawiają, że pokrywa lodowa jest różnej grubości. Nawet jeśli lód przy brzegu jest gruby, kilka metrów dalej może się z trzaskiem załamać pod ciężarem człowieka. Dzieci obejrzały symulację takiego właśnie zdarzenia. Pozorant topił się w wodach stawu. Była akcja służb, quady na sygnałach i podjęcie topiącej się osoby.

Co zrobić, jeśli jesteśmy świadkiem, że ktoś się topi? Przede wszystkim nie bać się pomagać! Trzeba opanować emocje. Najlepiej od razu wykonać telefon na numer alarmowy 112. Doświadczeni dyspozytorzy na pewno doradzą nam, co możemy zrobić i mądrze pokierują naszymi działaniami. Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie, nie ryzykujmy niepotrzebnie. Warto poszukać też wsparcia u innych osób i podjąć działania wspólnie. Jedna osoba może wówczas ubezpieczać drugą.

Oprócz pokazów ratownictwa, uczestnicy mieli okazję przećwiczyć rzut kołem ratunkowym oraz rzutkami z liną. Uczono się również wykonywania masażu serca, a także jak prawidłowo i sprawnie przekazać informację o zdarzeniu na numer 112. We wszystkim pomagał Komisarz Lew - pluszowa policyjna maskotka i przyjaciel wszystkich dzieci. Chętni mogli wejść do wozu Straży Pożarnej oraz do policyjnego radiowozu. Atrakcją było m. in. włączenie sygnałów dźwiękowych i świetlnych pojazdu uprzywilejowanego, a także możliwość sprawdzenia działania specjalistycznego sprzętu.

Współorganizatorami pikniku byli przedstawiciele Wodnej Służby Ratunkowej, Ratownictwa Wodnego Rzeczypospolitej, a także funkcjonariusze Straży Pożarnej. Jest to już druga edycja spotkań dzieci z zimowym bezpieczeństwem. Pierwszy piknik odbył się tydzień temu. Wówczas w wydarzeniu udział wzięło 800 dzieci. Teraz było ich 600. Oznacza to, że 1400 maluchów uczyło się, jak skutecznie i bezpiecznie pomagać, a także jak uniknąć zagrożenia.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP we Wrocławiu

st. sierż. Dariusz Rajski