Ta strona używa plików cookie!
close

„Wolność bez nałogu” – profilaktyka antynarkotykowa dla rodziców i młodzieży

Data dodania: 4 października 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Lubin

Lubińscy policjanci i terapeutki z Sekcji Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpoczęli cykl spotkań w szkołach w ramach projektu „Wolność bez nałogu”. Głównym celem akcji jest podnoszenie poziomu świadomości w zakresie problematyki narkotykowej i ograniczanie zjawiska narkomanii. Na chwilę obecną działaniami objęta została młodzież siedmiu szkół podstawowych oraz średnich na terenie powiatu. Zorganizowano również spotkania z rodzicami uczniów, które prowadzi przedstawiciel Biura Profilaktyki Uzależnień.

Policjantki Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej z komendy powiatowej Policji w Lubinie rozpoczęły wspólnie z terapeutkami z Sekcji Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie, działania edukacyjno-profilaktyczne w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki antynarkotykowej. Jest to akcja realizowana w ramach wspólnego projektu pn. „Wolność bez nałogu”   skierowanego do uczniów oraz ich rodziców. Podczas zajęć lekcyjnych młodzież dowiaduje się od policjantek o konsekwencjach prawnych zażywania środków odurzających oraz spożywania alkoholu, a także posiadania i udzielania narkotyków, dopalaczy lub innych nielegalnych substancji. Terapeutki natomiast prowadzą warsztaty z młodzieżą, podczas których uczniowie przyswajają wiedzę o tym jaki wpływ na organizm ma zażywanie środków odurzających i psychoaktywnych, a także o sposobach unikania zagrożeń prowadzących do tego bardzo szkodliwego dla zdrowia nałogu, a w przypadku uzależnienia możliwościach otrzymania pomocy.

W celu rozszerzenia profilaktyki antynarkotykowej i dotarcia do osób, które mają największy wpływ na dzieci – czyli rodziców, osobno i w innowacyjny sposób, organizowane są prelekcje również dla dorosłych. Podczas spotkań z rodzicami przedstawiciel Biura Profilaktyki Uzależnień omawia założenia projektu i prezentuje rekwizyty znajdujące się w specjalnych walizkach edukacyjnych przekazując jednocześnie fachową wiedzę w zakresie uzależnień. Jest to niewątpliwie interesujący element spotkań ponieważ walizki zawierają przedmioty, które młodzi ludzie mogą posiadać i wykorzystywać do zażywania oraz dystrybucji środków odurzających.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
 

Źródło: KPP w Lubinie
st. asp. Sylwia Serafin
tel. 601-974-322

 

Galeria