Ta strona używa plików cookie!
close

„Świeć przykładem” w Środowiskowym Hufcu Pracy Dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej OHP

Data dodania: 20 października 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w ramach ogólnopolskiej akcji „Świeć przykładem” oraz przygotowania wychowanków do konkursu „Razem bezpieczniej” odwiedzili OHP przy ul. Wiejskiej w Jeleniej Górze. Tematem spotkania było przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

W spotkaniu ze strony policji jeleniogórskiej udział wzięła st. sierż. Beata Sosulska-Baran z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz przygotowanie młodzieży do konkursu „Razem bezpieczniej”. Policjantka szczególną uwagę zwróciła na obowiązek, ale również konieczność noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, które mogą ocalić życie. Apelowała o noszenie elementów odblaskowych w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, również w obszarze zabudowanym.

Podczas prelekcji policjantka przekazała istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa pieszych na drodze. Mówiła o tym, że w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 - 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 - 150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej!

Na zakończenie młodzież i dorośli otrzymali elementy odblaskowe.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604-580-490