Ta strona używa plików cookie!
close

"Świadomy junior” - spotkanie z uczniami i rozmowy na temat przemocy wśród rówieśników oraz przestępczości nieletnich

Data dodania: 12 marca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Złotoryja

Złotoryjska policjantka, dbając o kształtowanie bezpiecznych zachowań wśród uczniów, a także propagując pozytywny wizerunek Policji wśród młodzieży, przeprowadziła spotkanie z uczniami szkoły podstawowej. Funkcjonariuszka omówiła problem przestępczości wśród nieletnich, przemocy rówieśniczej, zachowania względem nauczycieli oraz odpowiedzialności prawnej w tym zakresie.

Spotkania zostały zrealizowane w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego „Świadomy Junior”. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie oraz pedagog ze Szkoły Podstawowej w Pielgrzymce. Policjantka ze Złotoryi prowadząca zajęcia zwróciła uwagę młodych ludzi na przestępczość wśród nieletnich. Wyjaśniła uczniom pojęcie czynu karalnego, demoralizacji i jej przejawów oraz poinformowała kiedy za swoje czyny odpowiadają jako nieletni, a kiedy już jako dorośli.

Młodzież dowiedziała się czym jest przemoc, w szczególności przemoc rówieśnicza, jak reagować w przypadku doświadczenia tego rodzaju zjawiska, które nie powinno mieć miejsca w szkole oraz gdzie szukać pomocy. Skoncentrowano się także na szeroko rozumianej profilaktyce uzależnień. Policjantka przekazała wiedzę na temat szkodliwości alkoholu oraz wyrobów tytoniowych, ich negatywnego wpływu na organizm młodego człowieka, a także przepisów prawa w tym zakresie.

Pamiętajmy jednocześnie, że za wychowywanie dzieci odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice i opiekunowie. Jak najwięcej rozmów z dzieckiem, interesowanie się co robi w czasie wolnym i jakie ma problemy, może zapobiec różnym nieprzyjemnym sytuacjom, mogących mieć finał nawet w sądzie.

st. asp. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Złotoryi
st. sierż. Dominika Kwakszys
tel.  603 – 765 – 923