Ta strona używa plików cookie!
close

„RAZEM BEZPIECZNIEJ" – półfinały konkursów profilaktycznych

Data dodania: 28 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dzierżoniów Jelenia Góra Wrocław

W powiecie dzierżoniowskim i jeleniogórskim odbyły się półfinały konkursów wiedzy o Policji pn. „Razem Bezpieczniej”. W rywalizacji uczestniczyła młodzież z OHP, przygotowywana przez funkcjonariuszy profilaktyków. Do finału awansowały dwie najlepsze drużyny z Dzierżoniowa oraz Jeleniej Góry. Będą one uczestniczyły w finałowym rozstrzygnięciu, które nastąpi 4 grudnia br. we Wrocławiu w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu.

W Bielawie odbył się trzeci półfinał XX edycji konkursu wiedzy o Policji pn. „Razem Bezpieczniej”. Od 20 lat policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz pracownicy Ochotniczych Hufców Pracy organizują wojewódzkie zawody edukacyjno-profilaktyczne dla dzieci i młodzieży. Tegoroczny konkurs został przygotowywany przez Zespół Profilaktyki Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu. Do rywalizacji przystąpiły drużyny z Bielawy, Świdnicy, Ziębic, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich oraz dwie drużyny z Dzierżoniowa. Młodzież była przygotowywana do konkursu przez policjantów profilaktyków z jednostek terenowych.

Zawody pn. „Razem Bezpieczniej”, które odbyły się 26 listopada br., składały się z dwóch części. Pierwsza polegała na sprawdzeniu teoretycznej wiedzy o Policji. W pytaniach znalazły się zagadnienia z zakresu procedur postępowania z nieletnimi, prewencji kryminalnej oraz przemocy w rodzinie. Test pisemny składał się z 20 pytań, w którym zwycięzcą została Natalia Słomian z HP w Dzierżoniowie udzielając 17 poprawnych odpowiedzi. Cześć druga konkursu miała charakter artystyczny, bowiem młodzież przygotowywała wystąpienia z zakresu poszanowania praw człowieka. Coroczne konkursy są dla młodzieży OHP dużym wyzwaniem i zawsze cieszą się niezwykłymi emocjami. Uczestnicy konkurują ze sobą do samego końca walcząc o pierwsze miejsce na podium.

W tegorocznym półfinale w rejonie wałbrzyskim I miejsce, puchar i tytuł Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu wywalczyła drużyna HP z Dzierżoniowie uzyskując 82 punkty na 100 możliwych. II miejsce i puchar Komendanta Ochotniczych Hufców Pracy zajęła drużyna HP w Ziębicach zdobywając 81 punktów. III miejsce i puchar Komendanta Powiatowego Policji powędrował do HP w Bielawie, drużyna zdobyła 79 punktów.

Kolejny finał wojewódzki odbył się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach. W konkursie wzięło udział 8 drużyn m. in. z Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Bolesławca , Mysłakowic. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i zadania artystycznego. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała komisja składająca się z przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu – Wydział Prewencji oraz DWK OHP.
Przygotowanie do konkursu poprzedziły liczne szkolenia młodzieży, które z ramienia Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze prowadziła:
sierż. st. Beata Sosulska – Baran z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze,

W ramach przygotowania młodzieży do konkursu opracowano specjalne pokazy multimedialne i materiały szkoleniowe. Przeprowadzono kilkadziesiąt spotkań dla wychowanków Środowiskowego Hufca Pracy  w Jeleniej Górze i Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach.
Pod kątem właściwego przygotowania młodzieży do konkursu policjantka  na szkoleniach omówiła  następujące zagadnienia:
1 Wiedza o Policji – podstawowe wiadomości o zadaniach, uprawnieniach
i wyposażeniu Policji.
1 Prewencja kryminalna .
2 Zagrożenia terrorystyczne
3 Prawa człowieka

Zwycięzcą  XX edycji konkursu wiedzy o Policji pn. ,,Razem bezpieczniej” okazała się drużyna OHP z Jeleniej Góry, II miejsce zajęła drużyna OHP Mysłakowice, a III OHP Bolesławiec.  Każda drużyna otrzymała puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, a nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez  Komendanta Wojewódzkiego Ochotniczych Hufców Pracy we Wrocławiu.  Najwięcej punktów z testu pisemnego wiedzy o Policji uzyskała uczennica z OHP Mysłakowice.

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu wraz z przedstawicielami OHP wybiorą w każdym rejonie po 1 drużynie, która zaprezentuje inscenizacje artystyczne podczas uroczystości podsumowania XX-letniej współpracy Dolnośląskiej Policji z Dolnośląskimi Hufcami Pracy, która odbędzie się 4 grudnia 2018 roku w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu.

nadkom. Krzysztof Zaporowski

Źródło: Wydział Prewencji
KWP we Wrocławiu
kom. Beata Borowicz

KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska

 

Galeria