Ta strona używa plików cookie!
close

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” - działania dolnośląskich policjantów

Data dodania: 18 lipca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

Dolnośląscy policjanci wspólnie z innymi podmiotami w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, a zwłaszcza dzieci i młodzieży korzystających z rekreacji wodnej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" oraz akcji „Bezpieczne Wakacje” prowadzą kontrole strzeżonych i niestrzeżonych kąpielisk. Funkcjonariusze apelują do wszystkich osób wypoczywających nad jeziorami oraz innymi zbiornikami wodnymi o ostrożność.

16 lipca 2018 roku policjanci Wydziału Prewencji komendy miejskiej w Jeleniej Górze wspólnie z dzielnicowymi z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze oraz innymi podmiotami współpracującymi w koalicji na rzecz bezpieczeństwa prowadzili kontrole kąpielisk. W pierwszej kolejności kontrola przeprowadzona została na terenie Basenu MOS przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze. Funkcjonariusze sprawdzali stan trzeźwości, uprawnienia oraz dokumenty. Nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. Policjanci pojawią się wkrótce na terenie niestrzeżonych akwenów, tzw. „dzikich kąpielisk” - żwirowniach, gliniankach.

Kontrole prowadzone są z udziałem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym podmiotów mających wpływ na warunki letniego wypoczynku, stosownie do posiadanych kompetencji. Biorą w nich udział oprócz Policji, przedstawiciele: Wodnego Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Z zarządcami i właścicielami zbiorników prowadzone są rozmowy, których celem jest  ukierunkowanie na właściwy sposób zabezpieczenia i oznakowania. Jednocześnie w rejonach wypoczynku prowadzona jest działalność informacyjno-edukacyjna w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Realizowane są założenia w części profilaktyczno-prewencyjnej dot. akcji ,,Bezpieczne wakacje” i „Bezpieczna woda”, które skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem działań jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku, w tym nad wodą i w najbliższej jej okolicy.

Pamiętajmy, że najczęstsze przyczyny utonięć to:

  • brak umiejętności pływania,
  • brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
  • pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
  • niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
  • pływanie w miejscach zabronionych,
  • skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

Policjanci apelują do wszystkich osób wypoczywających nad jeziorami oraz innymi zbiornikami wodnymi o ostrożność.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604-580-490