Ta strona używa plików cookie!
close

„Dzielnicowy bliżej nas” – kolejna debata społeczna

Data dodania: 13 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

Policja jeleniogórska wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową to organizatorzy debaty społecznej pn. „Dzielnicowy bliżej nas”. Debata jest jedną z kilku, które odbyły się w Jeleniej Górze w 2018 roku i były poświęcone szeroko rozumianemu bezpieczeństwu na terenie miejskich osiedli mieszkaniowych zarządzanych przez JSM. Debata poświęcona była szeroko rozumianemu bezpieczeństwu oraz roli dzielnicowego w społeczeństwie.

W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy osiedla, przedstawiciele Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ekspert Zespołu Komunikacji Społecznej komendy miejskiej w Jeleniej Górze - podinsp. Małgorzata Gorzelak, specjalista prewencji kryminalnej - sierż.st. Beata Sosulska-Baran oraz dzielnicowy z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze – mł.asp. Marek Sadowski. Podczas debaty funkcjonariusze omówili metody działania sprawców przestępstw oszustw i wyłudzeń, wskazali, jak należy zachować się w sytuacji kontaktu z osobą zamierzającą dokonać przestępstwa, a także mówili o zagrożeniach wynikających z bycia uczestnikiem ruchu drogowego. Policjanci przybliżyli mieszkańcom sylwetki dzielnicowych w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Omówiono ich rolę i zadania, opowiadano o formule pracy dzielnicowych polegającej przede wszystkim na zbliżeniu ich do społeczeństwa. Podkreślili, że jest to niewątpliwie właściwy kierunek działań mających na celu ułatwienie mieszkańcom bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym i uzyskania pomocy. Program „Dzielnicowy bliżej nas” to pierwsza tak kompleksowa zmiana w podejściu do ich służby, a jak wiemy realizowane przez nich zadania są niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli. Ponadto zapoznano uczestników z aplikacją „Moja Komenda” . Aplikacja umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce.

Policjanci omówili Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przypominali, w jaki sposób korzystać z tego narzędzia internetowego. Policjantki przypominały o noszeniu elementów odblaskowych po zmierzchu. Zwróciły uwagę na to, że odblaski dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania w ramach realizacji programu „Świeć przykładem” otrzymali odblaski. Debata zakończyła się dyskusją, w trakcie której poruszano tematy związane z bezpieczeństwem seniorów w ruchu drogowym, w domach i na ulicy. Wszyscy rozmówcy byli zgodni, że o problemach należy rozmawiać jak najczęściej i przypominać o zagrożeniach w codziennym życiu.

st. asp. Monika Kaleta

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 – 580 – 490