Ta strona używa plików cookie!
close

„BEZPIECZNY STADION”

Data dodania: 26 października 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk Kraj

W Centrum Kongresowym Targi Kielce odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Bezpieczny stadion”. To już po raz osiemnasty przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej pod przewodnictwem prezesa Zbigniewa Bońka oraz policjanci i kadra kierownicza z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem na czele, spotkali się by rozmawiać o poprawie bezpieczeństwa na polskich stadionach. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele innych służb mundurowych. Za współpracę z PZPN przy organizacji meczów reprezentacji Polski, podziękowania z rąk Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka odebrał m.in. Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński.

Inicjatywa „Bezpieczny stadion” organizowana jest od wielu lat. Jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa podczas meczów piłki nożnej. Kadra kierownicza Policji, przedstawiciele PZPN, środowiska kibiców i wielu innych zaproszonych gości wspólnie dyskutowali o zagadnieniach, które sprawiają najwięcej problemów na stadionach. Garnizon dolnośląski reprezentowali Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński i Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Dariusz Wesołowski.

Przybyłych gości przywitał Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń, który następnie przedstawił wszystkim program konferencji. Dużą uwagę poświęcono problemowi związanemu ze stosowaniem środków pirotechnicznych podczas imprez masowych. Ciekawy wykład dotyczący tego zagadnienia wygłosił ekspert ds. bezpieczeństwa – dr Steve Frosdick. Zaproszony z Wielkiej Brytanii specjalista poruszył świadomość o odpowiedzialności podczas organizowania meczów, przedstawił zależności pomiędzy organizatorami, zawodnikami i uczestnikami takiego widowiska. Prelekcja wzbogacona była filmami tematycznymi, a głównym jej przekazem było wspólne działanie Policji, organizatorów, służb porządkowych, a także samych kibiców na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

W kolejnej części spotkania Dyrektor Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN – Marek Doliński przedstawił plan organizacji turnieju Mistrzostw Świata U-20, którego gospodarzem już w przyszłym roku będzie Polska. Dyrektor bazując na doświadczeniach z lat poprzednich (Mistrzostwa Europy U-21), wyraził głębokie przekonanie o profesjonalnej działalności Policji w tej materii.

Dr Dariusz Łapiński, który koordynuje współpracę z kibicami omówił zgromadzonym projekt „Kibice razem” skupiający się na dialogu kibiców, Policji i organizatorów sportowych spotkań. Szczególną uwagę zwrócił na zaangażowanie w działalności na rzecz bezpieczeństwa kibiców niepełnosprawnych.

Odbył się też panel dyskusyjny z udziałem Komendanta Głównego Policji, Prezesa PZPN oraz Jana Tomaszewskiego – byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej. Komendant Główny Policji powiedział: zintegrowane podejście to właściwa droga do poprawy bezpieczeństwa na stadionach i wokół nich. Musimy wszyscy razem: Policja, kibice, kluby i organizatorzy współpracować w tym zakresie.

Z kolei prezes Zbigniew Boniek przypomniał, że w obecnym sezonie było bezpiecznie, choć doszło do kilku incydentów. Zaznaczył, że zawsze wyciągane są wnioski z każdego wydarzenia, a szczególnie tego negatywnego. Nam zależy, by mecze były bezpieczne, a na stadionie panowała przyjazna atmosfera - powiedział Z. Boniek. Na koniec panelu dyskusyjnego prezes Boniek podziękował m.in. generałowi Szymczykowi za zaangażowanie przy zabezpieczeniu meczów przez Policję w sezonie 2017/2018.

Podziękowania z rąk Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka oraz nadinsp. Dariusza Augustyniaka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, za współpracę z PZPN przy organizacji meczów reprezentacji Polski, odebrali też Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński, Komendant, a także Stołeczny Policji oraz Komendanci Wojewódzcy Policji z Gdańska, Poznania i Katowic. Kolejno podziękowania za wzorową współpracę z klubami otrzymali również Komendanci Miejscy Policji z Wrocławia, Tarnowa, Kielc, Bielska-Białej, Chorzowa, Suwałk, Katowic, Tarnobrzega oraz Komendanci Powiatowi Policji z Lubina, Mielca oraz Puław.

asp. szt. Paweł Petrykowski

(źródło - KWP w Kielcach, KWP Wrocław)

 

Galeria

Powiązane wiadomości