Ta strona używa plików cookie!
close

"Bezpieczny Senior 2016” - młodzież z Policją na rzecz bezpieczeństwa osób starszych

Data dodania: 26 maja 2016 r.
Miejsce zdarzenia: Dzierżoniów

Mimo apeli Policji, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści działający m.in. metodą "na wnuczka", wciąż wyłudzają pieniądze od bezbronnych starszych osób. Dlatego też, młodzież z miejscowego Hufca Pracy wspólnie z funkcjonariuszami dzierżoniowskiej komendy postanowiła swoimi działaniami wspomóc seniorów i przeprowadzić działania prewencyjne dotyczące ochrony ludzi starszych przed takimi przestępstwami.

23 maja 2016 r. uczestnicy Hufca Pracy we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dzierżoniowie zorganizowali spotkanie w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego „Kochana babciu, najdroższy dziadku…” pod nazwą „Bezpieczny Senior 2016”. W przedsięwzięciu udział wzięło ponad 120 osób. Spotkanie odbyło się w Kinie „Zbyszek” w Dzierżoniowie. Wśród uczestników byli przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, policjanci, młodzież a przede wszystkim seniorzy zrzeszeni w organizacjach działających w powiecie.

Policjanci wskazywali uczestnikom, na jakie zagrożenia w życiu codziennym są narażone osoby starsze ze szczególnym zwróceniem uwagi na oszustwa na wnuczka, policjanta lub pracownika różnych instytucji. Funkcjonariusze przypomnieli, że przestępcy stosują różne sposoby, by wyłudzić od osób starszych oszczędności. Wchodzą do domów pod pretekstem wypadku lub choroby bliskiej osoby, bądź podszywając się pod pracowników różnego rodzaju instytucji tj. spółdzielnie mieszkaniowe. Tego typu niespodziewane sytuacje powinny wzbudzić naszą czujność. Niestety w rzeczywistości część z nich nadal daje się w ten sposób oszukać.

Uczniowie zaprezentowali występy artystyczne o treściach edukacyjnych skierowane do seniorów. Młodzież przygotowała dwie scenki: „ metodę na wnuczka” oraz „metodę na domokrążcę”. Osobom starszym przypadł również do gustu występ młodej artystki, która zaśpiewała kilka znanych przebojów. W dalszej części spotkania młodzież, w formie multimedialnej przypomniała uczestnikom jak zadbać o własne bezpieczeństwo.

Na koniec uroczystości seniorzy zostali obdarowani drobnymi upominkami oraz dołączoną ulotką edukacyjną jak nie dać się oszukać i jak ustrzec się przed przestępstwami. Po zakończeniu spotkania w kinoteatrze, uczestnicy Hufca Pracy w Dzierżoniowie ruszyli w miasto z ulotkami zawierającymi najważniejsze treści programu, by rozpropagować je wśród lokalnej społeczności.

asp. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Dzierżoniowie
podinsp. Mariusz Furgała
tel. 606-230-794

 

 

 

Galeria