Ta strona używa plików cookie!
close

„Bezpieczne wakacje – bezpiecznie nad wodą” – działania jaworskich i głogowskich policjantów oraz strażaków

Data dodania: 9 sierpnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Głogów Jawor

Ciepłe dni, szczególnie w wakacje, sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że w dużej mierze zależy on od nas samych. Dlatego dolnośląscy policjanci przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. W trakcie upalnych wakacji funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo najmłodszych, prowadzą zajęcia na temat prawidłowych zachowań podczas wypoczynku nad wodą. Działania te odbywają się w ramach akcji profilaktyczno – edukacyjnej pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” czy „Bezpieczne wakacje 2018”. Tym razem policjanci z Głogowa i Jawora wraz ze strażakami przeprowadzili cykl spotkań.

Głogowscy policjanci wraz ze strażakami kolejny już raz zorganizowali dla dzieci i młodzieży akcję "Bezpieczne wakacje – bezpiecznie nad wodą". Celem imprezy było promowanie bezpieczeństwa w czasie wakacyjnego wypoczynku i zwrócenie uwagi na zachowanie zasad podczas pobytu na akwenach wodnych. Działania skierowane były do dzieci, uczestników zajęć prowadzonych przez Miejskie Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie w okresie wakacyjnym, i do najmłodszych mieszkańców miasta. W okresie wakacji najczęstszym powodem zdarzających się wypadków jest wysoka temperatura, alkohol, brawura oraz brak umiejętności lub przygotowania kondycyjnego do pływania i brak nadzoru nad dziećmi. Wiele osób korzystając z wakacyjnego wypoczynku nad wodą podejmuje zachowania ryzykowne takie jak: gwałtowne ochładzanie organizmu w wodzie po dłuższym leżeniu na słońcu, skakanie na głowę szczególnie w miejscach zabronionych czy wykorzystywanie do pływania materaca lub innych przedmiotów w miejscach, gdzie jest to zabronione. Policjanci razem ze strażakami w trakcie spotkania przypominali najmłodszym zasady bezpieczeństwa nad wodą, a także przestrzegali informując o zagrożeniach związanych z nieodpowiednim zachowaniem i łamaniem przepisów podczas kąpieli nie tylko w miejscach strzeżonych.

Policjanci z Jawora natomiast spotkali się z uczestnikami półkolonii organizowanych przez Świetlicę Środowiskową w Jaworze oraz Powiatowy Ośrodek Edukacji.  Wiodącym tematem poruszanym przez stróżów prawa były zagrożenia związane z wypoczynkiem nad wodą. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Jaworze w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2018” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” systematycznie odwiedzają miejsca zorganizowanego wypoczynku najmłodszych. Podczas spotkania policjanci instruowali uczestników półkolonii oraz ich opiekunów jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą i korzystać z letniej aury. W tych czynnościach wspomagani byli przez funkcjonariuszy patrolu rowerowego, którzy demonstrowali w jaki sposób wykorzystuje się rzutki przy ratowaniu osób tonących. Ponadto zwracali uwagę, aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska i stosować się do regulaminów oraz znaków ustawionych przy wodzie. W trakcie zajęć mundurowi wskazywali również na takie formy zabawy oraz spędzania wolnego czasu, które zagwarantują, aby wakacyjny wypoczynek był bezpieczny. Omówili przy tym mogące wystąpić zagrożenia i sposoby ich unikania. Szczególną uwagę policjanci poświęcili niebezpieczeństwom mogącym wystąpić podczas pobytu w domu, prac polowych, kontaktach z obcymi i zwierzętami. Uczestnicy spotkań przypomnieli sobie także zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności dotyczące pieszych. Omawiano zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i sytuacje, w których najczęściej może dochodzić do wypadków. Funkcjonariusze przypomnieli również zasady prawidłowej jazdy rowerem, na rolkach czy na deskorolce. Policjanci dążyli także do podniesienia świadomości młodych osób w kwestii zagrożeń, jakie niosą ze sobą narkotyki oraz niebezpieczne gry internetowe, promując przy tym szeroko rozumiany zdrowy styl życia. Rozmawiali też z dziećmi i młodzieżą o szkodliwości zażywania środków odurzających, ze szczególnym uwzględnieniem dopalaczy, a także występujących w cyberświecie pułapkach.

st. asp. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Głogowie
asp. Łukasz Szuwikowski
tel. 604 - 904 - 452

KPP w Jaworze
kom. Łukasz Kubiś
tel. 603 039 942

 

 

Galeria