Ta strona używa plików cookie!
close

„Bezpieczne wakacje” – spotkanie prewencyjne z dziećmi

Data dodania: 20 sierpnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz działań prewencyjnych pn. „Bezpieczne wakacje 2018 ” jeleniogórscy policjanci udali się z wizytą do dzieci spędzających letni wypoczynek na półkolonii. Tematem przewodnim spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo podczas wakacji.

Jeleniogórscy policjanci w ramach akcji pn. „Bezpieczne Wakacje 2018” oraz „Bezpieczna woda” przeprowadzili z młodzieżą spotkanie szkoleniowe, którego tematem było bezpieczeństwo w obszarze ruchu drogowego, oraz wypoczynku nad wodą, a także w miejscu zamieszkania oraz na półkoloniach oraz koloniach.

Na spotkaniach z półkolonistami funkcjonariusze omówili n/w tematykę:

  • rola i zadania policjanta w tym dzielnicowego na rzecz bezpieczeństwa dzieci
  • zagrożenia i sposoby ich unikania
  • zachowanie w domu (pod nieobecność rodziców) oraz w miejscu zorganizowanego wypoczynku (obóz, kolonie, półkolonie)
  • w drodze do i z miejsca wypoczynku (bezpieczny pasażer, pieszy, rowerzysta)
  • zasada bezpiecznej jazdy (rower, deskorolka, hulajnoga, rolki)
  • oznaczenia drogowe i sygnalizacja świetlna (przechodzenie w miejscach dozwolonych, z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji, poruszanie się poboczem, informacja i zachowanie się gdy kieruje ruchem policjant, wyposażenie w elementy odblaskowe
  • podróżowanie autem (w samochodzie zapinanie pasów/fotelik, w autobusie – wsiadanie i wysiadanie od strony chodnika lub pobocza.
  • zachowanie podczas zabawy na podwórku, w kontakcie z osobą obcą – psem- dzikimi zwierzętami, podczas prac polowych, nad wodą, w lesie, w górach, na wycieczce,
  • powiadamianie służb ratunkowych i przypomnienie numerów alarmowych : 997, 112, 988, 999.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dzieci z wyraźnym zainteresowaniem odpowiadały na zadawane pytania. Tego rodzaju przedsięwzięcia realizowane są w okresie wakacyjnym przez policjantów na terenie całego województwa. Mając one na celu edukację najmłodszych w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego od nauki.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 – 580 – 490