Ta strona używa plików cookie!
close

„Bezpieczne wakacje” - piknik profilaktyczny nad złotoryjskim zalewem

Data dodania: 3 lipca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Złotoryja

Nad zalewem złotoryjskim odbył się piknik profilaktyczny dla dzieci i młodzieży zorganizowany pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Pokaz ratownictwa wodnego, instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, laserowy symulator strzelań, tory przeszkód do pokonania w alko- i narkogoglach, gry i zabawy edukacyjne z leśnikami, policyjne motocykle i radiowóz, wozy strażackie…. to tylko część atrakcji, w których uczestniczyła blisko 150-osobowa grupa dzieci i młodzieży. Celem pikniku, który wpisywał się w założenia ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” było propagowanie zasad bezpieczeństwa podczas trwającego letniego wypoczynku.

Piknik odbył się na terenie złotoryjskiego zalewu, a w jego organizację zaangażowanych było wiele podmiotów i instytucji m.in. Policja, Straż Pożarna, ZOKiR, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Złotoryjskie Nadleśnictwo oraz Fundacja Animus. Jego celem było propagowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych zachowań podczas każdej formy spędzania letniego wypoczynku, zarówno nad wodą, w domu jak i w ruchu drogowym.

Na zgromadzone grupy dzieci i młodzieży czekało mnóstwo gier i zabaw, które były nie lada atrakcją i jednocześnie uczyły bezpiecznych zachowań. Każdy mógł z bliska obejrzeć policyjny i strażacki sprzęt, wsiąść do radiowozu lub wozu strażackiego, usiąść na policyjnym motocyklu oraz chopperach należących do lokalnej grupy zrzeszającej miłośników tych jednośladów.

Głównym punktem programu był pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu strażaków, którzy demonstrowali praktyczne sposoby podejmowania osoby poszkodowanej z wody. Na zakończenie każdy z widzów mógł wsiąść do łodzi i w towarzystwie strażaków popływać po złotoryjskim zalewie.

Na stanowiskach profilaktycznych można było wykonać na kartach pamiątkowych swoje odciski palców, uczestniczyć w instruktażu udzielania pierwszej pomocy oraz spróbować swoich sił pod okiem wykwalifikowanych ratowników. Nie lada wyzwaniem było prawidłowe pokonanie toru przeszkód w alko- lub narkogoglach, które obrazują postrzeganie świata przez osoby po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Można było sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na laserowym symulatorze oraz uczestniczyć w licznych grach i zabawach przygotowanych przez leśników. Pogoda podczas pikniku dopisała wyśmienicie, dlatego też na ochłodę emocji strażacy sprawili kurtynę wodą.

Działania prewencyjne organizowane pod hasłem „Bezpieczne Wakacje 2019” wpisują się w ramy ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” i będą kontynuowane przez cały okres wakacji letnich.

Źródło: KPP w Złotoryi
st. sierż. Dominika Kwakszys

nadkom. Krzysztof Zaporowski

 

Galeria