Ta strona używa plików cookie!
close

„Bezpieczna droga do szkoły” - podsumowanie pierwszego tygodnia

Data dodania: 11 września 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Za nami już pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Dolnośląscy policjanci kontynuują działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo w rejonie placówek oświatowych ujawnili blisko 700 wykroczeń popełnionych przez kierujących i pieszych, a także wyeliminowali z ruchu 27 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów będąc pod wpływem alkoholu.

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dolnośląscy prowadzą działania zmierzające do tego, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie idąc na zajęcia szkolne. Funkcjonariusze sprawdzają drogi w rejonach placówek oświatowych, zwracając uwagę na stan oznakowania w tych miejscach. Szczególną uwagę zwracają też na zachowania kierowców w rejonie placówek edukacyjnych. Przypominamy, że każdy opiekun lub rodzic może wskazać swojemu dziecku bezpieczną drogę do szkoły.

Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni, policjanci w ramach prowadzonej akcji „Bezpieczna droga do szkoły” skontrolowali łącznie blisko 4,7 tys. pojazdów, w tym 64 autobusy. W efekcie prowadzonych w pobliżu szkół kontroli funkcjonariusze ujawnili łącznie blisko 700 różnego rodzaju wykroczeń popełnionych przez kierujących i pieszych, a także zatrzymali 27 nietrzeźwych kierujących.

Najczęstsze wykroczenia popełniane w rejonie szkół przez kierujących i pieszych, to: przekraczanie dozwolonej prędkości, naruszanie przepisów dotyczących zatrzymania i postoju pojazdów, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieprawidłowe wyprzedzanie i omijanie przed i na przejściu dla pieszych, a także  niewłaściwe zachowania pieszych.

Policjanci zwrócą również uwagę na transport przewożący dzieci i młodzież do placówek edukacyjnych. W ciągu pierwszych pięciu dni ujawniono 5 nieprawidłowości popełnionych przez kierujących autobusami szkolnymi. Funkcjonariusze ujawnili też 57 przypadków nieprawidłowego oznakowania w rejonie placówek  oświatowo – wychowawczych.

Akacja „Bezpieczna droga do szkoły trwa. Podczas spotkań z uczniami w szkołach w ciągu roku szkolnego funkcjonariusze rozmawiają o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w drodze do i ze szkoły. Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać dzieciom dobre wzorce. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, że przechodzą przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w sposób rozsądny i odpowiedzialny.

By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

asp. szt. Paweł Petrykowski