Ta strona używa plików cookie!
close

„Bezpieczeństwo – Dobry Przepis na Wakacje 2018” – dolnośląscy policjanci radzą jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Data dodania: 7 czerwca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu przy współpracy z Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu i pozostałymi służbami ratunkowymi rozpoczyna realizację dolnośląskich działań pn. „Bezpieczeństwo – Dobry Przepis na Wakacje 2018”. Celem przedsięwzięcia jest m.in. propagowanie zasad bezpiecznego przebywania nad wodą i w wodzie, wakacji bez używek oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas dzisiejszych zajęć plenerowych, które odbyły się na plaży miejskiej we Wrocławiu, dzieci i młodzież oraz pozostałe osoby wypoczywające na plaży mogły poznać zasady bezpieczeństwa.

Podczas zajęć plenerowych, zorganizowanych 7 czerwca 2018 r. na plaży miejskiej we Wrocławiu przy ul. Wejherowskiej przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przy współpracy z Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, funkcjonariuszami Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i pozostałych służb ratunkowych, dzieci i młodzież oraz inne osoby wypoczywające na plaży mogły poznać zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego nad wodą.

Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, WOPR i służby ratownictwa medycznego  zaprezentowały też różnego rodzaju sprzęt, szczególnie ten wykorzystywany podczas akcji ratunkowych. Oprócz prelekcji, wykonywanych zadań i udziału w konkursach poświęconych bezpieczeństwu nad wodą, wszyscy zgromadzeni mieli okazję zobaczyć policyjnych ratowników wodnych podczas akcji ratunkowej na Odrze prowadzonej przez funkcjonariuszy Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a także pokaz policyjnego poduszkowca.

Akcję ratunkową prowadzili policjanci, którzy swój profesjonalizm i umiejętności potwierdzili reprezentując Dolny Śląsk podczas V Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym, które pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Joachima Brudzińskiego, odbyły się w Giżycku. Rywalizując o miano „najlepszego policyjnego wodniaka w kraju”, sierż. Piotr Połeć i asp. Krzysztof Senk okazali się bezkonkurencyjni. Taki sam sukces osiągnęli też w 2016 r.

Podczas dzisiejszych zajęć plenerowych odbył się też briefing prasowy z udziałem Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Dariusza Wesołowskiego, Komendanta Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu podinsp. Mariusza Bilińskiego oraz Prezesa dolnośląskiego WOPR Krzysztofa Skrzyniarza, poświęcony bezpieczeństwu nad wodą i działaniu służb.

Ciepłe dni, szczególnie w wakacje, sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Dlatego dolnośląscy policjanci przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy:

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
 • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
 • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
 • Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.
 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
 • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.
 • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

 • Brak umiejętności pływania.
 • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.
 • Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
 • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.
 • Pływanie w miejscach zabronionych.
 • Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.
 • Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
 • Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.
 • Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.

Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego wypoczynku - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

asp. szt. Paweł Petrykowski

 

 

 

Galeria