Ta strona używa plików cookie!
close

„ Majowy weekend ” jeszcze trwa, a dolnośląscy policjanci odnotowują kolejne przypadki drastycznego lekceważenia przepisów ruchu drogowego

Data dodania: 2 maja 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Dolnośląscy policjanci kontynuują wzmożone działania kontrolne, prowadzone w ramach akcji „Majowy Weekend 2018”. Niestety mimo licznych apeli, funkcjonariusze odnotowują dużą liczbę kolejnych przypadków drastycznego lekceważenia przepisów ruchu drogowego. Wszystkie one niosą za sobą zagrożenia dla bezpieczeństwa na drogach. Od piątku funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu już 112 nietrzeźwych kierujących.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od samych kierujących. Rozsądek za kierownicą, zachowanie zasad bezpiecznej jazdy i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, to czynniki gwarantujące nam bezpieczne dotarcie do celu podróży.

Niestety policjanci prowadząc działania na dolnośląskich drogach, co rusz mają do czynienia z zachowaniami kierujących, ewidentnie lekceważącymi fundamentalne zasady bezpieczeństwa na drodze. Od ubiegłego piątku funkcjonariusze ujawnili i wyeliminowali z ruchu już 112 kierujących, którzy mimo  wielu apeli, zdecydowali się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Jednym z nich był 34 – letni kierujący samochodem marki BMW, zatrzymany przez policjantów z powiatu jaworskiego. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie wykazało, że miał on ponad 1,8 promila alkoholu w organizmie. Ponadto nie posiadał prawa jazdy i dokumentów pojazdu. Prawo jazdy, jak ustalili policjanci, już wcześniej z tego samego powodu zostało zatrzymane przez sąd na okres trzech lat. Teraz o dalszych losach 34 - latka ponownie zadecyduje sąd. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności, ponieważ w przeszłości był już prawomocnie skazany za takie przestępstwo.

Na terenie powiatu jeleniogórskiego w ręce policjantów wpadli dwaj kierujący, którzy także jechali na „podwójnym gazie”. U jednego z nich przeprowadzone badanie wykazało 1,7 promila, a drugi jechał mając ponad 2 promile.

Wielu kierujących ma też niestety problem z przestrzeganiem dozwolonej prędkości, czy też dostosowaniem jej do warunków panujących na drodze, nie dbając w ten sposób o życie i zdrowie swoje, a także innych uczestników ruchu. Tylko na terenie powiatu oławskiego i tylko za nadmierną prędkość na obszarze zabudowanym, od piątku prawo jazdy straciło już 7 kierujących,

Funkcjonariusze zatrzymali również mężczyznę, który zlekceważył policyjne sygnały do zatrzymania. Chcąc uniknąć kontroli, mężczyzna przyspieszył i zaczął uciekać. Po zatrzymaniu okazało się, że kierujący nie posiada prawa jazdy, a pojazd nie jest ubezpieczony. Mężczyzna kierował samochodem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Na dodatek, kierował  autem po alkoholu. Teraz ponownie będzie odpowiadał przed sądem. Oprócz alkoholu, kierującemu, który nie zatrzymał się do kontroli grozi też kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja po raz kolejny apeluje o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników ruchu drogowego.

asp. szt. Paweł Petrykowski 

 

Powiązane wiadomości