Ta strona używa plików cookie!
close

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” – działania dolnośląskich policjantów

Data dodania: 27 czerwca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Legnica Jelenia Góra

Policjanci z Jeleniej Góry wspólnie z innymi podmiotami w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz akcji „Bezpieczne Wakacje” prowadzą kontrole niestrzeżonych akwenów oraz strzeżonych kąpielisk. Natomiast policjanci z powiatu legnickiego rozmawiali z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniach oraz w jaki sposób ich unikać.

Policjanci z Jeleniej Góry rozpoczęli sprawdzenia, które będą prowadzone w kolejnych dniach na terenie miasta i powiatu jeleniogórskiego. W pierwszej kolejności kontrola przeprowadzona została na terenie basenu MOS przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze. Policjanci pojawią się również na terenie niestrzeżonych akwenów, tzw. „dzikich kąpielisk” - żwirowniach, gliniankach, rzekach, strumykach.

Sprawdzenia prowadzone są z udziałem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym podmiotów mających wpływ na warunki letniego wypoczynku, stosownie do posiadanych kompetencji. Biorą w nich udział przedstawiciele: Wodnego Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej w Jeleniej Górze oraz funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Z zarządcami i właścicielami zbiorników prowadzone są rozmowy, których celem jest zwrócenie uwagi na właściwy sposób zabezpieczenia i oznakowania. Jednocześnie w rejonach wypoczynku prowadzona jest działalność informacyjno-edukacyjna w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Realizowane są założenia w części profilaktyczno-prewencyjnej dot. akcji ,,Bezpieczne Wakacje” i „Bezpieczna woda”, które skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem działań jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku, w szczególności w okolicach zbiorników wodnych.

Pamiętajmy, że najczęstsze przyczyny utonięć to:

  • brak umiejętności pływania,
  • brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
  • pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!
  • niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
  • pływanie w miejscach zabronionych,
  • skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.

Policjanci apelują o rozwagę nad wodną. Nie wchodźmy do rzek, stawów i innych zbiorników wodnych po alkoholu!

Natomiast dzielnicowi z powiatu legnickiego spotkali się z dziećmi i młodzieżą, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w czasie letniego wypoczynku. Policjanci tłumaczyli jak należy zachować się nad wodą, co zrobić, gdy zaczepia nas ktoś obcymi, a także, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu. Niespodzianką dla wszystkich uczestników były psy wraz ze swoimi opiekunami z Fundacji na Rzecz Psów Pracujących „Psi Ratownicy”, które zaprezentowały swoje umiejętności w sytuacji zauważenia topiącej się osoby.

Rok szkolny już się skończył i rozpoczęły się upragnione wakacje, które nie zwalniają nas wszystkich z rozwagi. Dzielnicowi z Komisariatu w Chojnowie przeprowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą, na których poruszony został temat bezpieczeństwa… nad wodą, w domu, na drodze, a także podczas korzystania z Internetu.

W trakcie tych spotkań, które odbyły się w Miłkowicach, Niedźwiedzicach, Rzeszotarach i w Goliszowie dzieci miały okazje poznać zasady bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku. Przypomniano również jak należy zachować się w kontaktach z osobą nieznajomą oraz przećwiczono z dziećmi znajomość numerów alarmowych i algorytm postępowania podczas telefonicznego zgłoszenia sytuacji, w której zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie.

Niespodzianką dla wszystkich uczestników spotkania były psy z Fundacji na Rzecz Psów Pracujących „Psi Ratownicy”, które wraz ze swoimi opiekunami zaprezentowały udzielanie pierwszej pomocy osobie topiącej się. W trakcie pokazu omówiono, jakie zagrożenia występują podczas kąpieli nad wodą oraz przypomniano o zasadach, których trzeba przestrzegać w pobliżu akwenów. Uczestnicy spotkania aktywnie uczestniczyli w rozmowach zadając wiele pytań i wymieniając się zdobytymi dotychczas doświadczeniami.

Kolejne takie spotkania będą odbywały się na terenie innych placówek, w których odbywają się wakacyjne półkolonie.

Źródło:
KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604-580-490

KMP w Legnicy
mł. asp. Jagoda Ekiert
tel. 504-798-649

nadkom. Krzysztof Zaporowski

 

Galeria