Ta strona używa plików cookie!
close

„Bądź widoczny - Bądź bezpieczny” - działania lubińskich policjantów ukierunkowane na bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Data dodania: 29 marca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Lubin

Lubińscy policjanci codziennie pełniąc służbę na drogach powiatu, zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiada żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są słabo widoczne dla kierowców, którzy widząc pieszego w ostatniej chwili nie jest w stanie odpowiednio wcześnie zahamować. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do tragedii. Pamiętaj! Będziesz widoczny - będziesz bezpieczny.

Lubińscy policjanci przygotowali spot edukacyjny, obrazujący z jakiej odległości z perspektywy kierowcy jest widoczna osoba mająca na sobie kamizelkę odblaskową, a jak szybko znika z pola widzenia pieszy niemający żadnych elementów odblaskowych.

Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski” staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem pieszy czy rowerzysta zawsze jest na straconej pozycji. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie narażając swoje życie. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni.

Aby zobrazować jak to wygląda z perspektywy kierowcy, lubińscy policjanci przygotowali spot edukacyjny, na którym widoczne są dwie osoby. Jedna mająca kamizelkę odblaskową, druga bez żadnego elementu odblaskowego. Jak widać dodatkowe metry pozwolą kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

PAMIĘTAJMY: Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

st. asp. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 – 974 - 322

 

 

Powiązane wiadomości